Zařazeno v kategoriích

STANDARDNÍ TRIČKA
Spaghetti Party
název:Spaghetti Party
cena s DPH:550,00 Kč
typ:tričko s krátkým rukávem
výrobce:GI2000
počet kusů skladem:0
gramáž:150g/m2
barva textilu:Indigo Blue
TOTO ZBOŽÍ JE BOHUŽEL VYPRODÁNO

P/O Karel Mrázek bojoval v Bitvě o Británii v řadách 46. stíhací peruti RAF, vyzbrojené stíhačkami Hawker Hurricane Mk.I. Po poledni 11. listopadu 1940 se stal jediným československým stíhačem, kterému se podařilo získat vítězství v boji proti italskému leteckému kontingentu, vyslanému k podpoře německé Luftwaffe. Byly mu přiznány sestřely dvou stíhaček Fiat CR-42 Falco, patřících k doprovodu svazu bombardovacích Fiatů BR-20M Cigogna, které měly napadnout přístav Harwich.
Včas alarmovaným stíhačům RAF se podařilo italskou výpravu rozvrátit ještě před cílem a způsobili jí velké ztráty. Sestřelili tři bombardovací Fiaty a další čtyři se v důsledku poškození rozbily při nouzových přistáních na belgickém pobřeží. Ze stíhacích Fiatů byly sestřeleny tři nad Anglií nebo nad mořem a dalších osm při návratu havarovalo mimo svá letiště v důsledku bojových poškození nebo nedostatku paliva. Přestože italští letci zcela nerealisticky vznesli nárok na deset sestřelených Hurricanů, ve skutečnosti byly dva jen lehce poškozeny.

Toto fiasko přesvědčivě demonstrovalo, že za tehdejšího stavu výzbroje, výcviku a taktiky je vysílání italského letectva proti ostříleným stíhačům metropolitní Británie nezodpovědným hazardem. O dva měsíce později musely být zbytky Corpo Aereo Italiano staženy z Belgie zpět do vlasti a následně do Libye.


Text: Jiří Rajlich

Další obrázky produktu

Spaghetti Party Spaghetti Party