Zařazeno v kategoriích

STANDARDNÍ TRIČKA
Nachthexen (Polikarpov U-2)
název:Nachthexen (Polikarpov U-2)
cena s DPH:550,00 Kč
typ:tričko s krátkým rukávem
výrobce:GI2000
počet kusů skladem:0
gramáž:150g/m2
barva textilu:námořnická modrá
TOTO ZBOŽÍ JE BOHUŽEL VYPRODÁNO

První prototyp lehkého cvičného letounu Polikarpov U-2 vzlétl v roce 1927. Jednalo se o náhradu předcházejícího typu U-1, což byla kopie britského Avro 504K. Písmeno „U“ v označení znamená „Учебный“, tj. cvičný/určený k výcviku. Po smrti konstruktéra Nikolaje Nikolajeviče Polikarpova byl v roce 1944 letoun přeznačen jeho počest Po-2.
V roce 1928 byla zahájena výroba tohoto dvouplošníku celodřevěné konstrukce s plátěným potahem a do roku 1949, kdy byla výroba v SSSR ukončena, jich bylo vyrobeno nejméně 33 000 kusů. Letoun poháněl motor o výkonu 100k, díky němuž dosahoval dvouplošník cestovní rychlosti 110 km/h. Letoun byl snadno ovladatelný, s trochou nadsázky by se dalo říct, že létal skoro sám. Proto se použití lehkého letounu záhy rozšířilo o další role, sloužil jako kurýrní, sanitní pro dopravu raněných, v civilním sektoru zejména v zemědělství a aeroklubech, ale používal ho i Aeroflot. Jako cvičný stroj nebyl původně určen k bojové činnosti, ale záhy se mělo ukázat, že verze lehkého nočního bombardéru proslaví tento typ nejvíce.
Protože ve dne byl snadným cílem pro německé letce, začal být využíván hlavně v noci k bombardování německých letišť a dalších vojenských cílů. Jeho schopnost tiše se přiblížit a shazovat bomby z nevelké výšky, z něj udělala obávanou zbraň. Nejvíce ho proslavily v roli lehkého nočního bombardéru sovětské letkyně, přezdívané Němci „Noční čarodějnice“ (Die Nachthexen).
Dne 8.10.1941 podepsal J.Stalin dekret č.0099, který autorizoval vytvoření tří ženských leteckých pluků. Jednalo se o 586. stíhací pluk vyzbrojený stíhačkami Jak-1 pod velením Majora Tamary Kazarinove, 587. denní bombardovací pluk vyzbrojený dvoumotorovými bombardéry Petljakov Pe-2 pod velením Majora Mariny Raskove a 588. noční bombardovací pluk (ночной бомбардировочный авиационный полк), který dostal do výzbroje zastaralé Polikarpovy U-2. Velitelkou se stala Major Evdokija Bershanskaja.
588. noční bombardovací pluk zahájil svoji bojovou činnost dne 12.6.1942 na jižní frontě, kde bránil okupantům v přechodu řek. V druhé polovině roku 1942 se zúčastnil bitvy o Kavkaz. V únoru 1943 byl pluk vyznamenám pojmenováním „Gardový“ a po reorganizaci se z něj stal 46. Gardový noční bombardovací letecký pluk v sestavě 325. noční bombardovací letecké divize, 4. letecké armády, 2. běloruského frontu. V říjnu 1943 bylo do názvu pluku doplněno slovo „Tamaňský“, odvolávající se na účast jednotky v bojových operacích na Tamaňském poloostrově (mezi Azovským a Černým mořem). V dubnu a květnu 1945 se pluk účastnil ofenzívy na Odře a 15.10.1945 byl rozpuštěn.
Významnou příslušnicí jednotky byla Evdokija Ivanovna „Dusja“ Nosal (Евдокия Ивановна Носаль). Do Rudé armády vstoupila ukrajinská rodačka v roce 1941 a na frontě se objevila v květnu 1942. Podporučík „Dusja“ Nosal se stala zástupkyní velitelky 46. Gardového nočního bombardovacího leteckého pluku. V noci z 22/23.4.1943 byl letoun pilotovaný „Dusjou“ Nosal napaden nepřátelským stíhačem a střepina z kanónu zasáhla její spánek, letkyně byla na místě mrtvá. Šturman I.Kaširina letící na zadní sedačce dokázala s letounem přistát na letišti. Evdokija Ivanovna „Dusja“ Nosal absolvovala do své smrti 354 bojových letů a za svoji odvahu obdržela posmrtně jako první žena-letec čestný titul a nejvyšší vyznamenání „Hrdina Sovětského svazu“.
46. Gardový noční bombardovací letecký pluk ztratil během bojových operací 23 příslušnic a 28 letadel. Celkem 23 letkyň obdrželo titul „Hrdina Sovětského svazu“. Na počest letkyň, které zahynuly, obdrželo několik letadel jednotky nápisy „Mstíme se za ….“.

 

Text: ing. Pavel Türk
 

Další obrázky produktu

Nachthexen (Polikarpov U-2) Nachthexen (Polikarpov U-2)