Zařazeno v kategoriích

STANDARDNÍ TRIČKA
Mitchell Mk. II
název:Mitchell Mk. II
cena s DPH:550,00 Kč
typ:tričko s krátkým rukávem
výrobce:GI2000
počet kusů skladem:0
gramáž:190g/m2
barva textilu:krémová
TOTO ZBOŽÍ JE BOHUŽEL VYPRODÁNO

Grafika zachycuje letoun přelétávající nad cvičným terčem z dřevěných kůlů v podobě ponorky zhotovený ve skutečné velikosti a určený k nácviku odhadu vzdálenosti při útoku hlubinnými náložemi. Terč byl vybudován v mělkém moři u jižního pobřeží ostrova New Providence.

 23. listopadu 1943 v 19.08 h Mitchell Mk.II FV952 (FX) odstartoval z Oaks Field k nočnímu navigačnímu letu. Na jeho palubě se nacházelo šest letců - kapitán W/O M. Styblík, druhý pilot Sgt R.Krupica, navigátor F/O J. Šimandl, radista Sgt P. Fuchs a střelci Sgt P. Brdský a Sgt H. Tomek.

Poslední spojení s osádkou bylo navázáno ve 20.38 h a pak se letoun náhle odmlčel. Přestože se pátrací akce rozeběhla okamžitě, nepřinesla žádný výsledek. Ačkoli v materiálech Vojenského historického ústavu v Praze je uložen tlustý vyšetřovací spis, příčinu zmizení letounu a jeho osádky se nepodařilo objasnit zcela jednoznačně. Podle výpovědí domorodců a příslušníků dalších osádek, které byly tehdy také ve vzduchu, stroj s největší pravděpodobností vletěl do bouřkového mraku v poloze 3 až 5 kilometrů západně od souostroví Bimini. Mitchell byl přitom zasažen a zapálen bleskem a v plamenech se zřítil do moře. Těla letců moře nevydalo. Není vyloučeno, že se stala obětí žraloků...

 

 Jiří Rajlich, Jiří Sehnal, HPM 11/95

Další obrázky produktu

Mitchell Mk. II Mitchell Mk. II