Zařazeno v kategoriích

STANDARDNÍ TRIČKA
Avia B.534 ČLH (Jaške)
název:Avia B.534 ČLH (Jaške)
cena s DPH:550,00 Kč
typ:tričko s krátkým rukávem
výrobce:GI2000
počet kusů skladem:0
gramáž:190g/m2
barva textilu:středné šedá
TOTO ZBOŽÍ JE BOHUŽEL VYPRODÁNO

Osobní vzpomínka ve světle dobového dokumentu

Při našem osobním setkání které se uskutečnilo v Praze v dubnu roku 1996 se mi podařilo získat vzpomínku generálmajora letectva v.v. Josefa Jaškeho, žijícího v Oxfordu ve Velké Británii, tehdejšího velitele četnické letecké hlídky v Růžodole u Liberce a zároveň zakročujícího pilota na událost z května roku 1938:
Během času mé služby jsem měl jednou možnost pronásledování a to když jsem zpozoroval tříčlennou formaci typu Heinkel 111, která přeletěla hranice, ale ačkoliv jsem použil všechny možné způsoby jak je přinutit nepřeletět zpět hranice a to i tím, že jsem se dotýkal podvozkem na jejich křídla, se mi to nepodařilo.

K uvedené události se vztahuje hlášení zpracované v květnu roku 1938 Správou státního letiště "Liberec"  adresované Presidiu ministerstva veřejných prací:
Správa státního letiště v Liberci hlásí, že dne 20. t.m. v 08.35 hod. byla ze zdejšího letiště viděna pětičlenná skupina bombardovacích letadel, která přiletěla od Nového Města pod Smrkem, letěla na Liberec, stočila se na Frýdlant a odletěla pak směrem na Šluknov. Letadla letěla jednotlivě, pravděpodobně byla rozházena následkem nízkých mraků. Čet. let. hlídka ihned zakročila, letadla dostihla a nutila je k přistání, což však nebylo uposlechnuto. Jde o letadla typu Heinkel, dvoumotorová a měla tyto značky: 25+11 a 25+12 /+ znamená němec. čern. válečný kříž/. Jedno z letadel, které uniklo do Německa mělo imatrikulační značky a byl to Junkers JU/52. Značky již ale nebyly k rozeznání mimo písmena G. Byl to pravděpodobně přesun voj. letadel z vnitrozemí na polní letiště k hranicím. Podrobné hlášení předala čet. let. hlídka ministerstvu vnitra.

                               plk. JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.

Další obrázky produktu

Avia B.534 ČLH (Jaške)