Zařazeno v kategoriích

STANDARDNÍ TRIČKA
Albatros D.III OEFFAG (Godwin Brumowski)
název:Albatros D.III OEFFAG (Godwin Brumowski)
cena s DPH:550,00 Kč
typ:tričko s krátkým rukávem
výrobce:GI2000
počet kusů skladem:0
gramáž:150g/m2
barva textilu:bílá
TOTO ZBOŽÍ JE BOHUŽEL VYPRODÁNO

Hauptmann Feldpilot Godwin Brumowski (1889-1936) byl oficiálně nejúspěšnější válečný letec habsburské monarchie. Narodil se sice ve Wadowicích v dnešním Polsku, ale po svých předcích z otcovy strany měl domovskou příslušnost v beskydských Starých Hamrech u dnešního Frýdku-Místku, kde byl jeho dědeček učitelem češtiny a psal se ještě v českou koncovkou Brumowský. Bez ohledu na to však u vnuka Godwina, který se rozhodl pro kariéru aktivního důstojníka c. a k. armády, převládla spíše nadnárodní loajalita ke koruně a císaři, a tím i k "širší rakouské vlasti".
Začínal jako letecký pozorovatel u Flik 1 na ruské frontě, kde na sebe poprvé upozornil husarským kouskem z 12. dubna 1916. Na dvoumístném Albatrosu B.I (Ph) 22.23, pilotovaném českým velitelem setniny Hptm. Otto Jindrou (1886-1932) podnikl odvážný nálet na přehlídku ruského vojska před carem Mikulášem II. a generálem Brusilovem v Chotimu. Kromě toho palbou ze zadního sedadla zneškodnil dva ze čtyř Morane-Saulnier Parasolů, které přehlídku kryly. Nejvíce úspěchů ovšem nasbíral až jako stíhací pilot v boji proti italským a britským letcům na sočské a piavské frontě v čele Flik 41J, vůbec první specializované stíhací setniny k.u.k. Luftfahrtruppen.
Za 1. světové války Godwin Brumowski podnikl dohromady 439 bojových letů, z toho prvních 191 absolvoval na ruské a zbylých 248 na italské frontě (do tohoto počtu spadají i čtyři akce, které podnikl na stáži u císařského německého letectva na západní frontě). Podle nejnovějších zjištění je mu přisuzováno 39 oficiálně potvrzených vítězství, další dvě zůstala nepotvrzená.
Dva ze svých potvrzených sestřelů získal právě na Albatrosu D.III (Oef) 153.52. Šlo o druhý z nejméně tří strojů tohoto typu opatřených symbolem lebky a především celočerveným nátěrem všech ploch, jímž se Brumowski inspiroval u proslulého Manfreda von Richthofena. Nakonec, po boji s přesilou britských Sopwith Camelů od 28. peruti RFC s ním 4. února 1918 havaroval za vlastními liniemi poblíž Passarella. Brumowski ze svého jubilejního 400. bojového letu vyvázl bez zranění. Jeho rozstřílený 153.52, který při havárii skončil v "dámské poloze", však byl zralý na odpis.

Text: Jiří Rajlich

Další obrázky produktu

Albatros D.III OEFFAG (Godwin Brumowski) Albatros D.III OEFFAG (Godwin Brumowski)