Zařazeno v kategoriích

STANDARDNÍ TRIČKA
Black Monday (letecká bitva nad Kovářskou 1944)
název:Black Monday (letecká bitva nad Kovářskou 1944)
cena s DPH:550,00 Kč
typ:tričko s krátkým rukávem
výrobce:GI2000
počet kusů skladem:0
gramáž:150g/m2
barva textilu:světle modrá
TOTO ZBOŽÍ JE BOHUŽEL VYPRODÁNO

Konec léta roku 1944, vrcholky Krušných hor jsou zality pozdním letním sluncem. Obloha je čas od času pomalována kondenzačními pruhy těžkých amerických bombardérů, které tudy prolétávají se svým smrtonosným nákladem jinam. Jako kdyby zvrásněná krajina pod nimi nic neznamenala… a místním obyvatelům jako by válka byla zdánlivě vzdálena. Jen všudypřítomná propaganda, občasné dopisy od blízkých z fronty nebo telegramy o těch co padli… Ve druhé zářijové pondělí se mělo vše změnit. Měly se zde s neuvěřitelnou prudkostí střetnout síly americké 8th US Army Air Force a německé Luftwaffe. Jen několik minut trvající boje za sebou nechaly více než padesát sestřelených letadel na obou bojujících stranách.

Dne 11. září 1944 vyslala americká 8th USAAF v rámci mise č. 623 celkem 1131 čtyřmotorových bombardérů B-17 a B-24 na různé cíle v Německu a na okupovaných územích Evropy. Část z nich směřovala do oblasti východní části Říše a Protektorátu. Jedním ze zde vybraných cílů byly i rafinerie v německém Ruhlandu, na které v rámci 3rd Bomb Division letěly 95th, 100th, 390th a 486th Bomb Group.

 Bylo krátce po poledni, když velká skupina Fw 190A-8/R2 od II. (Sturm) / JG 4 zaútočila na osamocenou formaci bombardérů od 100th Bomb Group přezdívané The Bloody Hundredth (Krvavá Stovka). Nastal rozsáhlý boj, při kterém bylo sestřeleno několik desítek letounů na obou stranách. Během několika málo minut zničili piloti Focke-Wulfů a Messerschmittů celou třetinu bojové formace amerických bombardérů. Tato hlavní fáze bitvy se odehrála nad prosluněnými vrcholky Krušných hor. Nejvíce sestřelených letounů havarovalo v oblasti Oberwiesenthal - Kovářská (Schmiedeberg) okolo dnešní česko-německé hranice. Jen v okolí Kovářské havarovaly čtyři B-17G. Některé poškozené stroje se obracely k návratu, ovšem tragédii tohoto dne ještě neměl být konec...

Bitva již byla v plném proudu, v krušnohorských lesích hořely první roztříštěné B-17 a Fw 190, obloha byla poseta plameny a bílými vrchlíky padáků, když do boje vstoupily na pomoc přispěchavší Mustangy od 339th a 55th Fighter Group. Jen ti zabránili, aby zkáza osamocené „Krvavé stovky“, hroutící se pod palbou pancéřovaných Focke-Wulfů, byla ještě větší. Během několika minut se štvanou zvěří stali naopak piloti německých Fw 190 a Bf 109. Stíhací souboje se přenášely z výšky osmi kilometrů až k zemi a od českých hranic až do oblasti jižně Chemnitzu... Formaci Krvavé Stovky se trochu oddychlo, některé poškozené stroje otočily k zoufalému pokusu o návrat na vlastní pěst, zbytek formace pokračoval k cíli, který byl již jen asi dvacet minut vzdálen.

Také pro místní obyvatele znamenala bitva děsivé zážitky. Hořící stroje za ohlušujícího řevu motorů padaly do obcí, lesů, polí... vzduch byl prosycen střelbou a hustým dýmem.

Později odpoledne, kdy v krušnohorských lesích dohořívaly trosky havarovaných strojů, ti, kteří měli větší štěstí, se vrátili na své základny. Jizvy v krajině a mnoha desítkách lidských osudů zůstaly navždy.

Dnes můžeme říci, že v této separátní bitvě bylo sestřeleno více než padesát letounů a téměř osmdesát letců ze 100th Bomb Group, Jagdgeschwader 4 a 55th Fighter Group přišlo o život.

Za několik měsíců druhá světová válka skončila, trosky letounů, které zbývaly na místech své zkázy, začaly pomalu zarůstat a lidská paměť slábnout. V polovině osmdesátých let se skupina místních hochů začala touto takřka zapomenutou historií zabývat a ze zprvu chlapeckého zájmu vznikla snaha bitvu zrekonstruovat. Po mnoha letech dodnes probíhajícího bádání dala v roce 1997 v obci Kovářská, která byla centrem konfliktu, vzniknout Muzeu letecké bitvy nad Krušnohořím. Muzeum bylo otevřeno 13. září 1997 samotnými veterány této bitvy. Poprvé po 53 letech se zde, nyní již jako přátelé, sešli bývalí protivníci, aby společně otevřeli novou kapitolu Černého pondělí nad Krušnohořím.

Specifikem muzea je tak již od jeho počátku neobvyklé spojení s veterány bitvy a rodinnými příslušníky padlých i přeživších letců, které se podařilo vypátrat, stejně jako snaha se co nejdetailněji věnovat oběma stranám konfliktu a řešením jednotlivých případů skládat mozaiku celé události.

Boj nad Krušnými horami v poledne 11. září roku 1944 byl i přes svůj enormní rozsah jen jednou z epizod druhé světové války. Střetli se v něm muži dvou mohutných leteckých armád, na jejichž odvahu, odhodlání a rezolutnost by nemělo být zapomenuto. V neposlední řadě je tato historie jedním z příběhů boje za naši svobodu.

 

text: ing. Jan Zdiarský

 

video: youtube.com/watch?v=vSiSjp8GPdE

Další obrázky produktu

Black Monday (letecká bitva nad Kovářskou 1944) Black Monday (letecká bitva nad Kovářskou 1944)